bilboard_900x200

Za mało pieniędzy – zjazd samorządowców w Dębicy

Autor: | Dodano: czwartek, 14 Kwiecień, 2011


Na specjalnym konwencie w Dębicy zaprotestowali przeciwko przerzucaniu na barki wójtów i burmistrzów coraz większej liczby zadań. Samorządowe budżety najbardziej obciążają wydatki na oświatę. A cierpią na tym przede wszystkim inwestycje. W ubiegłym roku deficyt polskich samorządów przekroczył 14 miliardów złotych.

Wójtowie i burmistrzowie w tej sprawie spotkali się z parlamentarzystami. Przedstawili im długa listę problemów, które utrudniają działania samorządów, chcą by zgłosili poprawki do ustaw jeszcze przed najbliższymi wyborami. Największy problem to ich zdaniem finansowanie oświaty.

Subwencja nawet bez wydatków na roczne nauczycielskie urlopy jest niewystarczająca. Dzieci już uczą się w klasach łączonych. W przeciągu 5 lat liczba uczniów zmalała tu o pół tysiąca. Pilzno dostaje 14 milionów złotych subwencji. Ze swojego budżetu dokłada 4, 5 miliona. Tak jest wszędzie.

Kolejny problem dotyczy obowiązku wypłacania tzw. dodatku uzupełniającego nauczycielom, którzy w 2010 roku nie osiągnęli średnich płac, samorządy niepokoi, że na terenach wiejskich do tej średniej nie wlicza się dodatku wiejskiego. To wszystko ich zdaniem powoduje, że pieniądze które mogłyby pójść na inwestycje idą na oświatę. Gmina Brzostek dokłada rocznie 4 miliony złotych.

Zdaniem uczestników konwentu wynagrodzenia za roczne urlopy zdrowotne dla nauczycieli powinien wypłacać ZUS. Podczas spotkania zwracali uwagę posłów także na inne problemy. Dotyczą między innymi zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Samorządowcy chcą by wszystkie te problemy posłowie spróbowali rozwiązać zgłaszając poprawki do ustaw. W ubiegłym roku samorządy w Polsce miały zadłużenie przekraczające 14, 5 miliarda złotych w tym największe gminy na kwotę ponad 7 miliardów złotych.Beata Bartman
Źródło: tvp.pl/rzeszow

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.