bilboard_900x200

Mieszkańcy Dębicy walczą o zamknięcie firmy przetwarzającej odpady medyczne

Autor: | Dodano: czwartek, 07 Kwiecień, 2011


Mieszkańcy jednego z największych osiedli w centrum Dębicy boją się o swoje zdrowie. Walczą o zamknięcie firmy, która w centrum ich osiedla 3 lata temu zaczęła przetwarzać niebezpieczne odpady medyczne ze szpitali i przychodni weterynaryjnych. Zgodnie z nową ustawą o odpadach od połowy marca nie można już prowadzić takiej działalności. Ludzie jednak nie mają pewności, co dzieje się za bramą zakładu – dlatego czekają na kontrolę Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Na Osiedlu Słoneczne mieszka 6 tysięcy osób, oprócz zakładu utylizującego odpady medyczne – jak podkreślają mieszkańcy są tu szkoła, hala sportowa, basen, ogródki działkowe i oczywiście ich domy. Mieszkańcy walczą z sąsiedztwem firmy od kwietnia 2008 roku. Boją się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Do zakładu w Dębicy trafiały odpady medyczne w sumie z 15 szpitali Podkarpacia i Lubelszczyzny. Mieszkańcy napisali dziesiątki pism do najróżniejszych instytucji próbując powstrzymać te transporty. Efektem m. in. prowadzonej przez mieszkańców Dębicy walki jest jednak zmiana przepisów- od połowy marca nie można juz unieszkodliwiać odpadów w temperaturze 150 stopni jak to się odbywało w Dębicy, można je tylko spalać w ponad tysiącu stopni. Ludzie nie czują się jednak wygrani. Chcą definitywnego zamknięcia zakładu. Boją się miedzy innymi dlatego, że to teren zalewowy – i zakład był już zalany. Dają inne przykłady- pożar sprzed dwóch lat gdy jak twierdzą spaliły się tu 2 tony medycznych odpadów.
Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja, że właściciel w Dębicy nie będzie mógł prowadzić dotychczasowej działalności- Próbowaliśmy porozmawiać z właścicielem firmy o wątpliwościach mieszkańców i przyszłości zakładu w Dębicy. Nie znalazł dla nas czasu.Beata Bartman
Źródło: tvp.pl/rzeszow

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.