bilboard_900x200

Dębica pamięta o bohaterach w dniu Wszystkich Świętych

Autor: | Dodano: sobota, 03 Listopad, 2012

Zapal znicz Bohaterom. Patronat honorowy nad akcją objęła Prezes Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy, por. rez. Izabela Podhalańska. Członkowie Związku AK od wielu lat corocznie upamiętniają miejsca pochówku zmarłych kolegów – członków podziemia niepodległościowego lat 1939-1956 oraz zmarłych członków dębickiego Oddziału Związku Żołnierzy AK. W tym roku z inicjatywą wyszli członkowie Forum Młodych PiS i jak podkreśla Prezes Izabela Podhalańska – ich inicjatywa jest tym cenniejsza, że pokazuje zaangażowanie młodzieży na płaszczyźnie troski o pamięć historyczną.

[nggallery id=21]

Akcja upamiętnienia grobów akowskich ma również wymiar edukacyjny. W pierwszych dniach listopada wielu ludzi odwiedza groby swoich bliskich. Odwiedzając cmentarz mogą się przy okazji dowiedzieć, kto był członkiem Armii Krajowej. Poszerzając swą wiedzę, chociażby o podstawową literaturę czy wiadomości zamieszczone w Internecie, młodzi ludzie mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy nt. najnowszej historii naszej ojczyzny oraz wkładu Dębiczan w dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego. Warto nadmienić, że na dębickich cmentarzach spoczywa wielu wybitnych żołnierzy AK. Na Starym Cmentarzu znaleźć można m.in. groby: Antoniego Cwena, Przemysława Kowalczewskiego, Jana Szymaszka, Antoniego Stańki, Tadeusza Kemmera, Kazimierza Głaszczki, Stanisława Palucha, Mieczysława Szczurowskiego, Tadeusza Kubicy oraz zbiorową mogiłę w której pochowano zamordowaną w Małej rodzinę Wójcików.

Na Cmentarzu Wojskowym w zbiorowych mogiłach pogrzebani zostali m.in. partyzanci II Zgrupowania AK, którzy brali udział w akcji „Burza” i w bitwie na Kałużówce. Ponadto znajdują się tam groby: Władysława Strumskiego, Józefa Lutaka oraz symboliczny grób Adama Lazarowicza.

Z kolei na cmentarzu komunalnym pochowani zostali m.in. trzej żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych – Józef Grębosz, Józef Kozłowski i Franciszek Noster – zamordowani przez powieszenie w czasie publicznej egzekucji na dębickim rynku w 1946 roku. Spoczywają tam także członkowie ŚZŻAK: wieloletni Prezes Marian Więcek, Eugeniusz Skowron oraz Ludwik Morawczyński.

Akowcy spoczywają także na innych cmentarzach w naszym powiecie. Na cmentarzu w Gumniskach pochowano żołnierzy II Zgrupowania, którzy polegli w boju na Kałużówce. W Straszęcinie spoczywa m.in. Andrzej Jabłonowski oraz Stanisław Mroczka, na cmentarzu w Zawadzie pochowano m.in. Andrzeja Łopatkę, w Zasowie Alfreda Łubieńskiego i zamordowaną w Róży rodzinę Erazmusów, a w Pilźnie Stanisława Grzebienia i Edwarda Fiołka.

 

Źródło:
 ZS "STRZELEC" Dębica
 Szlak Partyzancki II Zgrupowania AK Obwodu Dębica
 Dębiccy Patrioci
 Forum Młodych PiS
Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.