bilboard_900x200

VI Mistrzostwa Podkarpacia w płukaniu złota w Gumniskach

Autor: | Dodano: poniedziałek, 16 Lipiec, 2012

[singlepic id=155 w=320 h=240 float=left]Dnia 15.07.2012 roku odbyły się VI Mistrzostwa Podkarpacia w płukaniu złota na stadionie w Gumniskach. Mistrzostwa te są również festynem rekreacyjno-kulturalnym.

Festyn nawiązuje swą tradycją do legendarnej historii wsi Braciejowa i Gumniska. W pobliżu tych miejscowości na „mitycznym” wzgórzu Okop stał niegdyś gród Głodomank. Jego istnienie potwierdzają badaniami archeolodzy, którzy w okolicach Braciejowej odkryli znaleziska z epoki neolitu, brązu i żelaza. Jak podają źródła historyczne w grodzie tym wytapiano brąz i żelazo odnajdując przy okazji drobinki złota.

Organizatorami byli: Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu, OSP Braciejowa, Rada Sołecka Gumnisk i Braciejowej oraz Zespół Szkół w Gumniskach. Na zaproszenie Wójta Gminy Dębica przybyli na festyn członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota ze Złotoryi, którzy przeprowadzili szkółkę oraz zawody w płukaniu złota.

Na początku wszyscy uczestnicy konkurencji wzięli udział w nauce płukania złota Każdy uczestnik szkółki po przejściu szkolenia otrzymał pamiątkowy „Certyfikat Płukacza Złota”, który uprawniał go do udziału w zawodach. Zawody rozpoczęły się około godziny 16:00, a ponieważ było aż pięć różnych konkurencji trwały one do godziny 18:00.

W czasie zawodów inni uczestnicy festynu mogli oglądać występy uczniów ze szkoły w Gumniskach, występy orkiestry dętej oraz występy zespołu tanecznego Bandanki, którzy przedstawili taniec country i którego można było się potem nauczyć, korzystać z atrakcji takich jak dwie duże zjeżdżalnie dla dzieci i młodzieży, country baru, stoisk z pamiątkami, w ramach zajęć dla najmłodszych odbyło się także malowanie twarzy, łowienie rybek, spotkanie z indianami z grupy Preria z Jaworzna, przejażdżka na koniach, ujeżdżanie mechanicznego byka i dojenie sztucznej krowy. Na zakończenie festynu odbyła się zabawa taneczna.

Wspaniałe atrakcje i zabawa do późnych godzin sprawiła że ludzie opuszczali festyn bardzo zadowoleni. Głównym sponsorem tej zabawy była firma jubilerska Górecki z Dębicy. Wśród wielu innych sponsosorów znalazła się również firma AVIVA, która ufundowała zjeżdżalnie jako jedną z licznych atrakcji.

Karolina Grych

[nggallery id=10]

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.