bilboard_900x200

Uczniowie z Izraela z wizytą w Dębicy

Autor: | Dodano: czwartek, 31 Marzec, 2011W dniu 11.03.2010 r. uczniowie z Ashdod w Izraelu odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Wizyta młodzieży izraelskiej w naszej szkole to pierwszy etap realizacji projektu pt. „ Historia i kultura dwóch narodów”, którego celem jest nawiązanie współpracy młodzieży polskiej i izraelskiej.

W roku szkolnym 2009/2010, nasza szkoła przystąpiła do uczestnictwa w programie, który w Polsce trwa od siedmiu lat. Program ten jest objęty patronatem ministerstw edukacji w Polsce i Izraelu, Instytutu Yad Vashen w Jerozolimie oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

Koordynatorem projektu w naszej szkole jest nauczycielka historii Ludmiła Stelmach – Kołodziej, która uczestniczyła w polsko – izraelskim seminarium „Bliżej siebie” realizowanym w ramach tego projektu. Grupa młodzieży wraz z nauczycielami (łącznie 45 osób) uczestniczyła w warsztatach integracyjnych w czasie których młodzież obydwu krajów mogła poznać się oraz porozmawiać na tematy bliskie młodzieży mi.ędzy innymi systemu nauczania, spędzania wolnego czasu, ulubionych zajęć w obydwu państwach itp. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali gościom historię szkoły i miasta, z uwzględnieniem wkładu mieszkańców Dębicy narodowości żydowskiej w rozwój gospodarczy i kulturalny naszego miasta. Zaprezentowano również film o Dębicy oraz oprowadzono gości po szkole.

Młodzież z Ashdod również zaprezentowała film o swoim mieście i o swojej szkole. Wzruszającym momentem podczas spotkania były wspomnienia Janiny Ecker, gościa z Izraela, która opowiedziała o swoich dramatycznych przeżyciach podczas drugiej wojny światowej i jej cudownym ocaleniu.

Podjęliśmy również gości poczęstunkiem. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Miłą niespodzianką dla gości okazał się występ zespołu naszej szkoły „ Radio Rivendell”, który wystąpił z mini recitalem w tym zaśpiewał piosenkę w języku hebrajskim „ Hava nagila”. Młodzież obydwu krajów spontanicznie zatańczyła w rytm utworu. Uczniowie wymienili się adresami i obiecali sobie utrzymywać ze sobą stały kontakt.

Na koniec goście wraz z przedstawicielami naszej szkoły udali się na cmentarz żydowski gdzie odmówili modlitwę kadisz.

Nasze spotkanie było bardzo pouczające zarówno dla gospodarzy jak i dla gości. Mimo tak krótkiego czasu, wiele o sobie dowiedzieliśmy się. Jest między nami wiele różnic ale mamy też wiele wspólnego. Młodzież obydwu krajów ma podobne problemy, dążenia, ambicje, obawy… Chce budować lepszą przyszłość, pozbawioną przemocy, uprzedzeń, wrogości czy utartych stereotypów… Podczas spotkania nawiązały się znajomości, które być może w przyszłości przerodzą się w przyjaźnie. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca zaowocuje w przyszłości wymianą młodzieży naszych szkół.Źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.