bilboard_900x200

Szklane wzornictwa z południowej Polski

Autor: | Dodano: poniedziałek, 21 Luty, 2011


Muzeum Podkarpackie w Krośnie zgromadziło ok. cztery tysiące XX-wiecznych wyrobów ze szkła. Jak twierdzi dyrektor placówki Jan Gancarski, muzeum to, jest jednym z nielicznych w Polsce, gdzie od pół wieku gromadzi się szkło współczesne.

Krosno i okolice – potocznie zwane Szklanym Zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Dwie spośród nich, Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno” S.A. i Huta Szkła w Jaśle, pracują nieprzerwanie od lat 20-tych XX wieku.

Wystawa muzealna nosząca tytuł „Szkło podkarpackich hut” prezentuje wyroby kilkunastu podkarpackich hut szkła, w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Są to unikalne wyroby z Krosna i regionu, za które projektanci otrzymali wyróżnienia, medale lub wykonano je na specjalne okazje.

Na ekspozycji można znaleźć wzornictwo m.in. nawiązujące do Art Deco i secesji, a także najnowsze trendy zdobnicze. Zgromadzone wyroby reprezentują różnorodną technikę produkcji szkła i jego zdobnictwa. Są to przedmioty ze szkła bezbarwnego, mąconego, marmurkowego, a także płaskiego produkowanego ręcznie w hutach szkła w Jaśle.

Obok przedmiotów szklanych użytkowych takich jak: karafki, kieliszki, dzbanki, szklanki, salaterki, patery i świeczniki), jak i artystycznych, znajdują się również narzędzia używane w dawnych hutach.

Najstarszymi eksponatami w krośnieńskim muzeum są popielniczka z 1924 roku i komplet kieliszków z ok. 1930 roku. Wykonano je z bezbarwnego szkła sodowo-wapniowego, zdobiono polerowanym szlifem. Natomiast najliczniej reprezentowany jest okres po 1960 roku, kiedy to muzeum zaczęło gromadzić wzory wyrobów z poszczególnych hut. Wśród nich przeważają użytkowe komplety stołowe: kieliszki, karafki, dzbanki, szklanki, kufle, patery, cukiernice oraz wyroby użytkowe o charakterze artystycznym – wazony, czy świeczniki.

Autorami zgromadzonych wyrobów są m.in. Marian Fugiel, Bolesław Grzegorczyk, Jerzy Maraj, Jan Siedlecki, Magdalena Wójcik, Witold Togan, Anna Grabowska-Szczur.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.