bilboard_900x200

Sposób na wspólne inwestycje

Autor: | Dodano: wtorek, 08 Marzec, 2011


Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium dotyczące partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP), które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Dębicy. Po wykładzie dr Wojciecha Goneta, radni i przedsiębiorcy zwracali się do prelegenta z pytaniami, które miały rozwiać ich wątpliwości dotyczące tematu wykładu.

Dr Wojciech Gonet jest autorem komentarzy do nowej i starej ustawy PPP, adiunktem w katedrze Prawa Gospodarczego SGH, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i ekspertem Banku Gospodarstwa Krajowego. Organizatorem szkolenia był Wydział Planowania Strategicznego Urzędu Miejskiego, zaś inicjatorem Stefan Bieszczad, przewodniczący Rady Miejskiej i przedsiębiorca. Szkolenie sfinansowane zostało w całości z pieniędzy pozyskanych z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prelegent podał przykłady wspólnych inwestycji samorządów i firm prywatnych. W Europie należy do nich największy most na Starym Kontynencie nad rzeką Tarn we Francji. W Polsce takim przykładem jest np. współpraca Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie z prywatną firmą na remont jednej z kamienic. W budynku mieścić się będą magazyny na rekwizyty, w zamian za remont firma będzie mogła korzystać darmo z dwóch kondygnacji budynku przez 20 lat.

– Kolejnym przykładem jest umowa o projekt i budowę basenu w gminie Dobrzeń Wielki – mówi dr Wojciech Gonet. – Z obiektu będą korzystać mieszkańcy, zaś gmina dotować obiekt. Takich przykładów w Polsce jest bardzo dużo.

W przypadku samorządów wykorzystanie PPP wydaje się o tyle interesującym rozwiązaniem, że gmina nie musi wydawać w całości pieniędzy z własnego budżetu na inwestycje poprawiające standard życia mieszkańców. Opierając się na wyłącznie własnych możliwościach, miasto ma mocno ograniczone możliwości realizacji inwestycji. Po zawarciu umowy z firmą, pieniądze wyłoży partner, który w zamian zawiera umowę zabezpieczającą jego interesy w wysokości odpowiadającej kosztom inwestycji.Urząd Miejski w Dębicy

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.