bilboard_900x200

Rynek usług logistycznych w Polsce

Autor: | Dodano: czwartek, 20 Styczeń, 2011


Od jakiegoś czasu rynek usług logistycznych w Polsce znajduje się w fazie przemian. Coraz to większa liczba firm poszerza zakres swojej działalności o tego rodzaju usługi, zwiększając przez to wartość swojego majątku i liczbę pracowników. Głównie liczą się przedsiębiorstwa, które  powiązane są z zagranicznymi potentatami dystrybucji towarów. Logistyka jest jasno i dość ściśle określoną dziedziną, a praca logistyka jest zakreślona obowiązkami i zasadami.

W ostatnim czasie zwiększenie sprzedaży zanotowały te firmy logistyczne, które oferują zaawansowane technologicznie usługi, jak cross-docking, czyli zebranie towarów z wielu punktów i od różnych dostawców w jednym miejscu albo przeciwnie: odbieranie przesyłek z określonego punktu, by móc dostarczać je potem do jednego odbiorcy lub zorganizować dystrybucje do różnych miejsc. Aby firma odniosła sukces w tej branży musi posiadać dostęp do centrum logistycznego, czyli miejsca gdzie towar podlega obróbce. Centrum umożliwia również dystrybuowanie towarów w systemie just-in-time, tzn. aktywne zarządzanie łańcuchem dostaw klientów.

Od kilku lat, polscy operatorzy logistyczni inwestują w rozwój centrów logistycznych, m.in. powiększając magazyny. Przykładem nowego centrum logistycznego o powierzchni ok. 7 tys. metrów kwadratowych jest np. centrum firm Spedpol i Schenker, powstające w Pyskowicach, w związku z budową odcinków autostrad A4 i A1, które mają się krzyżować pod Gliwicami.

Wejście Polski do Unii Europejskiej nie spowodowało gwałtownych konsekwencji dla sektora zwanego Transport Spedycja Logistyka (TSL), a nawet można powiedzieć że rozszerzenie Unii Europejskiej, poprzez wzrost obrotów handlowych pomiędzy krajami członkowskimi, pozytywnie wpłynęło na rozwój rynku usług logistycznych. Ponieważ  sektor TSL ma charakter międzynarodowy, dlatego też ramy prawne wykonywania tego rodzaju usług, dokumentacja przewozowa oraz sposoby wykonywania przewozów nie uległy zasadniczym zmianą.


Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.