bilboard_900x200

Rośliny owadożerne, jako ciekawe hobby

Autor: | Dodano: sobota, 05 Marzec, 2011


Rośliny owadożerne inaczej nazywane mięsożernymi to rośliny zdolne do chwytania i pobierania z ciał ofiar potrzebnych jej składników. Ofiarami są głównie drobne zwierzęta – owady i skorupiaki. Do chwytania i trawienia służą im specjalnie przekształcone liście. Mogą one przybrać postać między innymi dzbanków, bądź pułapek zatrzaskowych.

W Polsce żyje kilka gatunków tych interesujących roślin. Najbardziej popularne to rosiczki, tłustosze i pływacze. Występują one na obszarach podmokłych, ubogich w substancje odżywcze, tam gdzie inne rośliny nie potrafią rosnąć.

„Owadożery” poprzez wytworzenie pułapek w wyniku przekształcenia liści są w stanie wabić i łapać owady, które następnie trawią pozyskując z nich związki azotu i fosforu. W naszym kraju rośliny owadożerne są pod ścisłą ochroną. Możemy je jedynie zakupić w marketach ogrodniczych.

Najciekawszymi są rośliny owadożerne z rodzaju muchołówka amerykańska. Ich liście, po podrażnieniu włosków czuciowych, potrafią złożyć się na pół chwytając ofiarę. Owad próbując się uwolnić, szamocze się, co powoduje dalsze drażnienie rośliny i jeszcze silniejsze zamykanie się liścia.

Inną grupą roślin owadożernych o bardzo efektownym wyglądzie są dzbaneczniki. Końce ich przekształconych w dzbanki liści, które są wewnątrz bardzo śliskie, napełnione są cieczą trawiącą. Owad zwabiony wonią rośliny, siada na brzegu dzbanka i ześlizguje się do jego wnętrza, gdzie zostanie strawiony przez roślinę.

Natomiast najbardziej popularne to rosiczki. Ich liście posiadają włoski na końcu, których znajduje się kropla lepkiej substancji, swoim wyglądem przypominająca poranną rosę. Zwabiony owad siada na liściu, obkleja się, a roślina powoli zawija liść, uniemożliwiając w ten sposób ucieczkę owadowi. Po strawieniu liść rozwija się, a wiatr zdmuchuje z rośliny resztki owada.

Uprawa roślin owadożernych jest bardzo trudne ale i ciekawe hobby. W warunkach domowych należy zapewnić im warunki najbardziej zbliżone do naturalnego siedliska. By nie uszkodzić systemu korzeniowego należy je podlewać tylko i wyłącznie wodą demineralizowaną. Roślin tych nie wolno dodatkowo nawozić, a uprawiać je możemy jedynie w torfie kwaśnym. Roślinom tym należy zapewnić odpowiednio wysoką wilgotność podłoża i powietrza. Ważne dla roślin owadożernych jest też intensywne oświetlenie.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.