bilboard_900x200

Romet 4E polski samochód Podgrodzie Dębica

Autor: | Dodano: niedziela, 06 Marzec, 2011

Jedną z ozdób III Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów jest prototyp elektrycznego samochodu marki Romet. Produkcja miejskiego 4E rozpocznie się w bieżącym roku. Auto ma kosztować poniżej 30 tysięcy złotych.

Rozsądna cena i przyjemny dla oka design to nie jedyne zalety Rometa 4E. Do prowadzenia pojazdu nie będzie wymagane prawo jazdy, a pokonanie stu kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych!

Nazwa prototypu pochodzi od słów Electric, Economic, Ecologic, Easy. Romet 4E ma 2,45 metra długości i jest w stanie przewieźć dwie osoby. Źródłem napędu są dwa elektryczne silniki BLDC o łącznej mocy 5,4 KM, które będą w stanie rozpędzić pojazd do 45 km/h. Masa Rometa 4E bez akumulatorów wynosi 349 kilogramów. Baterie, w zależności od pojemności oraz rodzaju, będą ważyły ok. 100 kilogramów. Naładowane do pełna pozwolą na pokonanie stu kilometrów. Uzupełnienie energii zajmie kilka godzin, a za użyty prąd przyjdzie zapłacić niecałe 10 złotych.

Niska masa oraz ograniczona moc sprawiają, że za kierownicą samochodu marki Romet będą mogły zasiąść osoby posiadające prawo jazdy kategorii B1. Dokument można uzyskać po ukończeniu 16. roku życia. Auto będą mogli również prowadzić posiadacze prawa jazdy kategorii AM. Dokument jest osiągalny dla osób, które ukończyły 14. rok życia. Na tym nie koniec. W wielu krajach lekkie czterokołowce – do których zalicza się Romet 4E – dorośli mogą prowadzić bez jakichkolwiek specjalnych uprawnień.

Nowy samochód z Polski ma kosztować niecałe 30 tysięcy złotych. Początkowo będzie wyposażany w akumulatory kwasowo-ołowiowe, jednak producent nie wyklucza możliwości montażu także nowocześniejszych typów ogniw. W planach jest również wprowadzenie do oferty wariantu z niewielkim silnikiem wysokoprężnym.

Romet 4E to miejski, elektryczny pojazd, który jest alternatywą dla skuterów i motocykli. Pojazd dla dwóch osób, z dużą przestrzenią bagażową. Dzięki nowoczesnemu napędowi elektrycznemu to produkt bardzo ekonomiczny: koszt przejechania 100 km to około 5zł. Romet 4E jest pojazdem, którego cechy pozwalają na poruszanie się po drogach publicznych, przeznaczony jest dla osób posiadających uprawnienia do prowadzenia motorowerów. W niedługiej przyszłości będzie to prawo jazdy kategorii AM (motorowery) lub B1. Romet 4E jest obecnie w fazie prototypu. Trwają dalsze prace konstrukcyjne oraz przygotowanie przyszłej produkcji.

Dane Techniczne:

Długość: 2450mm
Wysokość:1430mm
Szerokość:1400mm
Rozstaw osi:1620mm
Rozstaw kół:1250mm
Waga bez akumulatorów: 349kg
Silnik elektryczny BLDC: 60V lub 72V
Moc silników elektrycznych: 2x2kW
Akumulatory: ołowiowy lub litowo-jonowy: 10 kWh
Zasięg: około 100 km
Kategoria pojazdu: L6eŹródło: ARKUS & ROMET oraz Onet.pl
Fot.: ARKUS & ROMET

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.