bilboard_900x200

PUP-y w Dębicy nie stać na skuteczną walkę z bezrobociem

Autor: | Dodano: środa, 01 Sierpień, 2012

[singlepic id=160 w=320 h=240 float=left]Jak podało Radio RDN do końca tego tj. 2012 roku ze staży, dotacji na własną działalność gospodarczą czy doposażenie stanowiska pracy w ramach projektu „krok do zatrudnienia” skorzysta zaledwie 100 osób bezrobotnych do 30 roku życia z powiatu dębickiego.

Ryszard Telega, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy zaznaczył, że z programu mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które jeszcze w ogóle nie pracowały oraz nie ukończyły trzydziestego roku życia. Projektem objęte będą też osoby długotrwale bezrobotne.

W ramach projektu przewidziano:

– staże dla 40 osób
– dotacje na założenie firmy dla 5 osób (przyp. red. skandaliczna liczba)
– 55 refundacji wyposażenia stanowiska pracy dla przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić bezrobotnego

Na projekt PUP zdobył ponad 700 tys. złotych z rezerwy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, 500 tys. dołoży z własnych pieniędzy. Program realizowany będzie do końca roku, do którego pozostało aż 5 miesięcy. Mamy nadzieję, że to niejedyny program na jaki stać PUP w Dębicy.

Patrząc na strukturę wydatków łatwo zauważyć, że na rozwój przedsiębiorczości Dębiczan, tj. na nowe firmy przeznaczy się zaledwie pięć dotacji. Jest to jednocześnie jedyny rzeczywisty wydatek na rzecz bezrobotnego. Pozostałe 95 dotacji przeznaczonych będzie de facto dla pracodawców. 40 pójdzie na tzw. staże z pośredniaka, czyli ochłapy dla bezrobotnego i darmowy pracownik dla przedsiębiorcy. 55 dotacji zaś przedsiębiorca wyda na tzw. „wyposażenie stanowiska pracy” (np. sprzęt, maszyny…) w zamian za co zatrudnia na jakiś czas bezrobotnego.

Z drugiej strony może to jest jednak szansa dla bezrobotnych? Wielu z Was z pewnością korzystało z „usług” urzędu pracy. Niejeden skorzystał ze stażu czy innych serwowanych tam dobrodziejstw. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

2 komentarze

  1. Zachęcam do komentowania również pod artykułem a nie tylko bezpośrednio na fejsie 🙂

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.