bilboard_900x200

Pierwsza edycja Festiwalu Dębica GOODFEST

Autor: | Dodano: niedziela, 02 Wrzesień, 2012

Gwiazdy tegorocznego festiwalu przyciągnęły gości z całej Polski. Na zaproszenie Filipa Berkowicza, dyrektora artystycznego imprezy oraz współorganizatorów Festiwalu – Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. oraz Goodyear Dunlop Tires Polska, przybyli tacy artyści, jak Marika, dj Envee, zespół R.U.T.A., Igor Boxx, L.U.C, Pablopavo, a także Pianohooligan. Licznie zgromadzeni i żywo reagujący goście nie pozostawili cienia wątpliwości. Festiwal Dębica GOODFEST okazał się wielkim sukcesem, z którego dumni mogą być nie tylko mieszkańcy Dębicy i Podkarpacia.

[nggallery id=18]

„Pierwszą edycję Festiwalu GOODFEST można śmiało zaliczyć do udanych. Wszystkich artystów, których zaprosiliśmy do Dębicy łączy jedno: chęć tworzenia muzyki ambitnej, wolnej i zaangażowanej, wnoszącej coś więcej, prócz melodii i słów. Na Festiwal przyjechali uzdolnieni młodzi muzycy, których żywiołowe występy spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności” – powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor ds. Komunikacji Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. i Goodyear Dunlop Tires Polska.

Filip Berkowicz, szef takich festiwali jak, m.in. Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Actus Humanus, czy projektu penderecki // greenwood, zadbał również o oprawę wizualną wydarzenia. Przestrzeń multimedialną zaaranżowali artyści z Temporary Space Design, którzy zrealizowali projekty m.in. dla Europejskiego Kongresu Kultury, Barbican Centre w Londynie, czy Lincoln Centre w Nowym Jorku. Ich projekty audiowizualne można było podziwiać również podczas koncertów gwiazd, m.in. Jamiroquai, czy Wyclef Jean.

Festiwal rozpoczął Blossom, znakomicie zapowiadający się artysta gatunku Nu Jazz, który jednogłośnie zwyciężył w ogólnopolskim konkursie portalu Interia „Muzzo”, doskonale wpisując się w stylistykę Festiwalu GOODFEST. Tuż po Blossom, odbył się energetyczny występ Mariki. Na zdominowanej przez męskie głosy scenie reggae, artystka stanowi prawdziwy fenomen. Miłośnicy brzmień dancehallowo-soulowo-funkowo-reggaeowych ani na chwilę nie spuszczali oka z rozentuzjazmowanej i świetnie prezentującej się gwiazdy, która przez ponad godzinę urzekała swoim talentem i pozytywną energią.

Po Marice przyszedł czas na didżeja Envee, znanego polskiej publiczności przede wszystkim z kolektywu dj’skiego Niewinni Czarodzieje. Artysta wprowadził publiczność w hipnotyczny trans, w którym nie zabrakło charakterystycznych dla twórcy zaskakujących i śmiałych muzycznych zwrotów akcji. Dj Envee po raz kolejny udowodnił, że na polskim rynku muzycznym mamy muzyka światowego formatu.

Koneserzy muzyki alternatywnej z niecierpliwością oczekiwali występu zespołu R.U.T.A. – Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska. I tym razem niecodzienny kolektyw muzyczny dostarczył wielu niezapomnianych emocji. Publiczność z łatwością dała się ponieść muzyce wykonywanej na lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile. Dawnym instrumentom towarzyszyła liryka pieśni buntu i niedoli XVI – XX wieku. Nie mogło nie zabraknąć spontanicznych reakcji.

W końcu na scenie pojawił się Igor Boxx, czyli Igor Pudło. Znany z wrocławskiego Skalpela i podziwiany za kontrakt z prestiżową wytwórnią Ninja Tune. Za płyty „Skalpel” i „Konfusion”, wydane w londyńskiej wytwórni, duet Skalpel zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in. Paszport Polityki. Długo oczekiwany artysta dał występ pierwszej klasy. Niepokojąca, energetyzująca i różnorodna stylistycznie muzyka świetnie wkomponowała się w występ kolejnego, równie interesującego artysty – Piotra Orzechowskiego, czyli Pianohooligana. Ten młody kompozytor i pianista jazzowy, grający na fortepianie od 5 roku życia, chwycił za serca nie tylko melomanów muzyki poważnej i jazzu. Wzbudził również zainteresowanie wśród gości nieprzywykłych do tego rodzaju muzyki. Charyzmatyczny artysta ujął publiczność, która żywiołowym aplauzem przyjęła jego występ.

Specjalną niespodzianką, która poprzedziła występ Pianohooligana, był wyświetlony na telebimie film z wystąpieniem najsławniejszego dębiczanina naszych czasów – Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny kompozytor i dyrygent mówił, jak wielką radość sprawia mu fakt, że jego muzyka zabrzmiała w jego rodzinnym mieście Dębicy.
„Nurty to tylko nitki, z których wyszywam sweterki” – tak powiedział o swojej muzyce L.U.C, kolejna gwiazda tegorocznego Festiwalu. Muzyka i tekst, film i grafika – to główne pola działalności artysty. Za swoją eklektyczną twórczość został nagrodzony między innymi Nagrodą Wrocławskiej Szkoły Muzycznej oraz Paszportem Polityki. Artysta o niebanalnym wyglądzie i ekscentrycznym sposobie bycia rozpalił publiczność do tego stopnia, że jeszcze długo po koncercie rozpamiętywano jego występ.

Oszałamiające wrażenie na festiwalowej publiczności zrobił także Pablopavo, wokalista kultowego Vavamuffin. Mimo, że uważa się, że twórczość artysty jest na wskroś warszawska, to okazuje się, że w Dębicy raggamuffin, reggae, czy folk brzmią tak samo elektryzująco i absolutnie odprężająco. Tegoroczny Festiwal zamknął drugi set didżeja Envee.

Sponsorami i współorganizatorami Festiwalu GOODFEST są Firma Oponiarska Dębica S.A. oraz Goodyear Dunlop Tires Polska. Partnerem GOODFEST byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Dębica, Narodowe Centrum Kultury i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

One Comment

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.