bilboard_900x200

Piękne dzieła zduna, czyli nowoczesne piece kaflowe

Autor: | Dodano: czwartek, 13 Styczeń, 2011


We współczesnym świecie piece kaflowe po długiej nieobecności wracają do łask. Dzieje się tak, gdyż stanowią one ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu. Promieniowanie cieplne emitowane przez piec tworzy w domu zdrowy mikroklimat.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat piece kaflowe traciły swoją popularność. Jednak od kilku lat zauważyć można wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne usługi zduńskie. Współczesne piece wiążą tradycyjne rozwiązania rzemieślnicze zdunów z nowoczesną technologią i ergonomią, zwiększając przez to ich wydajność i komfort użytkowania. Sposoby uzyskiwania i gromadzenia ciepła pozostały jednak niezmienione.Budowa pieca

Tradycyjny piec kaflowy składa się z trzech zasadniczych elementów: paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Obecnie każdy element pieca powstaje niezależnie od siebie, co pozwala na zaprojektowanie pieca, którego forma zewnętrzna stanowi element aranżacji domu. Dziś dostać można specjalne wkłady do pieców kaflowych, które są wykonane z żeliwa wyłożonego szamotem i wyposażone w drzwiczki z szybką. Istnieje możliwość zamontowania płaszcza wodnego, który za pośrednictwem ogrzewanej w nim wody rozprowadza ciepła z pieca po całym mieszkaniu.

Możliwości grzewcze

Dawniej konieczne było stawienie pieca w każdym pokoju, by możliwe było ogrzanie całego domu. Dziś dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych możliwe jest ogrzanie naszego mieszkania tylko jednym piecem. Piece kaflowe w przeciwieństwie do wkładów kominkowych, mają zdolność magazynowania ciepła, które nawet po wygaśnięciu paleniska ogrzewają powietrze rozprowadzane po domu. Magazynowane ciepło może być używane nie tylko do ogrzewania powietrza w mieszkaniu, ale także do ogrzewania wody czy zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

Obudowa pieca

Obudowa pieca stanowi jedynie element wykończenia – dekoracyjny. Należy ją zbudować z materiałów dobrze przewodzących ciepło. Najczęściej na tym etapie wykorzystuje się kafle ceramiczne. Dawniej zdun zarówno wyrabiał kafle, jak i składał cały piec. Dzisiaj produkcją kafli zajmują się specjalistyczne zakłady. Kaflarnie wyrabiają je technikami tradycyjnymi z gliny, zazwyczaj ręcznie. Czas produkcji kafla, ze względu na długotrwały proces wypalania, trwa od ok. 4 – 5 tygodni. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór kafli, których wzornictwo i kolorystyka są niezwykle bogate, a każdy model może mieć oryginalny wygląd. Producenci kafli prześcigają się w projektowaniu wzorów zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych.

Piece kaflowe łączą nowoczesność z tradycją. Są tanie w eksploatacji, wydajne oraz stanowią oryginalna ozdobę wnętrza naszego domu.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.