bilboard_900x200

Oddali hołd „bohaterom wyklętym” w Dębicy

Autor: | Dodano: sobota, 10 Marzec, 2012


W niedzielę 4 marca, odbyły się w Dębicy obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji bohaterów podziemia antykomunistycznego. W czasie homilii ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi, przywołał dramatyczne losy „bohaterów wyklętych”, którzy, jak mówił – skazani byli na śmierć przez swoich oprawców – za nic! Wszelkie oskarżenia były fałszywe (…) Jak podkreślił ks. Piasecki – w ten sposób w latach 1944-1956 zginęło w Polsce kilkanaście tysięcy niewinnych ludzi.

Po mszy uczniowie z Miejskiego Gimnazjum nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącego, pod kierownictwem Izabeli Ceglarz, Tomasza Czapli oraz Macieja Małozięcia, przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny „Pamięci Żołnierzy Wyklętych…” oparty na grypsach więziennych pisanych z celi śmierci przez działaczy WiN z Rzeszowszczyzny.

Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz wojskowy, gdzie przy symbolicznym grobie mjr. Adama Lazarowicza oddano część wszystkim bohaterom podziemia antykomunistycznego. Część oficjalna rozpoczęła się od wprowadzenia historycznego nt. pokolenia AK-WiN z powiatu dębickiego, którego dokonał Tomasz Czapla, wiceprezes Środowiska 5 PSK AK ŚZŻAK. Po krótkiej modlitwie prowadzonej przez ks. Ryszarda Piaseckiego złożono kwiaty oraz zapalono „znicze pamięci”. Na zakończenie głos zabrała por. Izabela Podhalańska, prezes Środowiska 5 PSK AK ŚZŻAK w Dębicy, która podziękowała zebranym za udział. Wyraziła również radość, że doczekała chwili gdy o podziemiu niepodległościowym dziś mówi się z należytym szacunkiem. Wielu moich kolegów i koleżanek z konspiracji tej chwili już nie doczekało, jak chociażby mój dowódca z czasów AK, porucznik Ludwik Kubik ps. „Lucjan”, sądzony wraz z Adamem Lazarowiczem w procesie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – dodała.

W uroczystościach uczestniczyli weterani AK, działacze drugiej konspiracji niepodległościowej, uczniowie i nauczyciele szkół z powiatu dębickiego, Związek Strzelecki „Strzelec”, harcerze, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, policji, straży miejskiej, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Dębicy.

Uroczystości zorganizował Światowy Związek Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK w Dębicy, Parafia pw. Św. Jadwigi w Dębicy, Miejskie Gimnazjum nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy.

1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej na Mokotowie, po pokazowym procesie, z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego zamordowano siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Wszyscy związani byli z Rzeszowszczyzną, a ściślej z powiatem dębickim, kolbuszowskim i rzeszowskim, gdzie się urodzili lub gdzie mieszkali przed wybuchem wojny.

Od 2011 roku na mocy ustawy Sejmu RP dzień ich śmierci jest świętem państwowym, obchodzonym w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dlatego też nowe święto dla mieszkańców regionu ma szczególne znaczenie.Info: ŚZŻAK Środowisko 5 PSK AK w Dębicy

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.