bilboard_900x200

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Autor: | Dodano: sobota, 02 Marzec, 2013

Od 2011 r., dzień 1 marca jest świętem państwowym- Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ppłk Łukasz Ciepliński, ppłk Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory ,mjr Adam Lazarowicz, kpt.Franciszek Błażej, por. Karol Chmiel i kpt. Józef Rzepka – wszyscy związani z Podkarpaciem. Pośmiertnie odznaczeni przez Prezydenta RP:

ppłk Łukasz Ciepliński- Orderem Orła Białego.

ppłk Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory ,mjr Adam Lazarowicz, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

por. Karol Chmiel – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. W sumie zdaniem prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Na Podkarpaciu odbędą się uroczystości, których organizatorami są m.in. : Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Marszałkowski, Podkarpacka Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz władze samorządowe. Odbędą się m.in.: w Rzeszowie seminarium na Uniwersytecie Rzeszowskim i prezentacja pomnika Łukasza Cieplińskiego; w Przemyślu z Placu Niepodległości ruszy Marsz Żołnierzy Wyklętych; a w Mielcu otwarta zostanie wystawa poświęcona podziemiu na Rzeszowszczyźnie.

Z inicjatywy Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – wczoraj – Minister Obrony Narodowej awansował na wyższe stopnie oficerskie siedmiu (wyżej wymienionych), związanych z Podkarpaciem „Żołnierzy Wyklętych”.

„Żołnierze Wyklęci” – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.

Najbardziej znani „Żołnierze Wyklęci” to m.in.: ppłk Łukasz Ciepliński, gen. August Emil Fieldorf, Stefan Korboński, ppłk Wincenty Kwieciński, płk Franciszek Niepokólczycki, rtm. Witold Pilecki i płk Jan Rzepecki –pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.