bilboard_900x200

Kałużówka – miejsce pamięci

Autor: | Dodano: piątek, 29 Lipiec, 2011


Dnia 19.07.2011 r. w Urzędzie Gminy Dębica odbyło się spotkanie dotyczące obchodów rocznicy Kałużówki. Wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Ropczycach, Starostwa Powiatowego w Dębicy, Urzędu Miejskiego w Pilźnie, Urzędu Gminy Dębica, ZS w Gumniskach , Parafii Gumniska oraz przedstawiciele Rady ds. Kombatantów z Rzeszowa.


Spotkanie rozpoczął wicewojewoda Andrzej Reguła przedstawiając cel spotkania i dotychczasowy sposób obchodów rocznic walk partyzantów AK w rejonie Kałużówki.
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady ds. Kombatantów Kazimierz Wilk przedstawił rys historyczny sytuacji żołnierzy AK po wojnie i omówił postacie miejscowych bohaterów, a później żołnierzy wyklętych tj. Cieplińskiego, Lazarowicza i innych. Prosił o należyte ich upamiętnienie przy organizacji uroczystości, a także w pracy wychowawczej z młodzieżą szkolną. Dyrektor zespołu szkół w Gumniskach Włodzimierz Jaźwiński omówił działania szkoły w zakresie wychowania patriotycznego młodzieży i współpracy z władzami samorządowymi Powiatu Dębica.

Przewodniczący Rady d/s kombatantów zaproponował, aby w przyszłości na Kałużówce powstało Centrum Pamięci Walki w formie małego muzeum. Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz w odpowiedzi mówił o większej potrzebie działań mentalnych niż inwestycyjnych, zwłaszcza, że w Pustkowie budowany jest obiekt na Górze Śmierci. Pułkownik Józef Mroczka zaproponował, aby okolice Kałużówki przekształcone zostały na wzór ścieżki patriotyczno-krajoznawczej. Wicewojewoda Andrzej Reguła zwrócił uwagę zebranych na organizacje tegorocznej uroczystości na Kałużówce, która odbędzie się dnia 4 września 2011 r. Dalsza część zebrania poświęcone była przydziałowi zadań dla poszczególnych przedstawicieli samorządowych. Na tym zebranie zakończono.Źródło: Urząd Gminy Dębica, fot. Panoramio.com

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.