bilboard_900x200

Hamlet i warsztaty teatralne

Autor: | Dodano: niedziela, 30 Styczeń, 2011


Miejski Ośrodek Kultury i Walny Teatr zapraszają na dębicką premierę „Hamleta” Williama Shakespeare’a. Niecodzienna inscenizacja z użyciem marionetek podwodnych i lalek bunraku wystawiona zostanie na deskach Domu Kultury „Śnieżka” 4 marca. Dzień później odbędą się warsztaty teatralno – lalkarskie prowadzone przez Adama Walnego.

Walny – Teatr powstał w roku 1999 r. z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. W Dębicy gościł już kilkukrotnie. Pierwszy raz ze spektaklem pt. „Misterium Narodzenia”, wystawionym w DK „Mors” i DK „Śnieżka”. Była to sztuka w konwencji średniowiecznego ludowego misterium, oparta o tekst biblijny, z użyciem różnego rodzaju marionetek, pacynek, kukieł i pałub. Kolejne inscenizacje miały miejsce podczas Jubileuszowych Dni Dębicy w 2008r. na płycie Rynku. Publiczność mogła wtedy zobaczyć „Motyla”, czyli wybór najlepszych etiud sztuki lalkarskiej inspirowanych mitami i opowieściami biblijnymi, które powstały pod koniec lat 90. w Laboratorium Lalki przy Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku oraz „Prometeusza”, na motywach Ajschylosa, spektakl przygotowany przez Walny Teatr i grupę Avis, łączący teatr żywego aktora z teatrem lalki i przedmiotu.

„Hamlet” w adaptacji Adama Walnego, który również wyreżyserował spektakl i stworzył scenografię, jest inscenizacją nietypową, wykorzystującą złożone techniki lalkarskie, pozwalające na interpretację dzieła Shakespeare’a w nieco odmienny sposób. Oto co mówi o sztuce sam reżyser: Hamlet – nawiedzony zrządzeniem losu przez Ducha Ojca – przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – dotknięty Palcem Boga – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje odnaleźć siebie przy pomocy gry w obłęd i gry w ogóle. Hamlet to postać w nieustającej relacji z Duchem Ojca – relację obrazuje animacja. Dramat, który przeżywa to dotkliwa nieprzystawalność świata Ducha i Materii oraz obcość materii świadomej Ducha i jej nieświadomej. Co robią tu inne postaci: Poloniusz, Król, Królowa i Inni? Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha (to świat podwodny) ale połączony nićmi postaci z lądowym. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu mimo, że postaci te istnieją w separacji. Hamlet w drodze do Ducha Ojca uwalnia żądze, lęki, obawy pozostałych postaci. Hamlet egzystuje połowicznie w świecie Ducha – jako jedyny nie jest zanurzony w wodzie. Ogranicza go tylko puste akwarium sceny. Wyzwolić może go jedynie śmierć, która połączy go z Duchem Ojca.

Muzykę do spektaklu napisał Lars Kynde, za pracę z tekstem i światłami odpowiada Marek Zięba. Premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ANIMO 2010.

Zaplanowano trzy spektakle na 4 marca. Pierwsze dwa adresowane są do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych i odbywać się mają o godz.9.30 i 12.30. Trzeci spektakl, dla szerszej publiczności przewidziano na godz.18.00. Bilety w cenie 12 zł będą do nabycia w DK „Śnieżka”.

Następnego dnia, 5 marca odbędą się warsztaty zatytułowane „Istnienie w dłoni”, prowadzone przez Adama Walnego, adresowane do pedagogów i instruktorów teatralnych. W programie znajdą się podstawy teorii, nazewnictwa i komunikacji w teatrze przedmiotu, a także o tym co jest najistotniejsze w tej formie teatru – o relacji pomiędzy aktorem, animatorem, lalkarzem. Będzie też czas na ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikat wystawiany prze Staromiejski Dom Kultury w Warszawie i Fundację Theatrum Mundi, z którymi współpracuje artysta. Zajęcia zaplanowano w godz.10.00-14.00; koszt: 20 zł od osoby.

Zapisy na warsztaty oraz rezerwacji na spektakle można dokonywać pod nr tel. 14 670 31 67 lub adresem e-mail: dksniezka@poczta.onet.plŹródło: Dom Kultury Śnieżka

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.