bilboard_900x200

Dzień Chorego w MOPS

Autor: | Dodano: wtorek, 15 Luty, 2011


W piątek 11 lutego w Domu Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Chorego. Brało w nim udział kilkudziesięciu uczestników zajęć w placówce przy ulicy Mościckiego oraz jego Filii nr 1 przy ulicy Rzeszowskiej, nazywanej popularnie Domem Seniora.

Wraz z nimi byli przedstawiciele władzy samorządowej: Mariusz Trojan, zastępca burmistrza miasta, Tadeusz Ciecieręga, przewodniczący komisji rodziny Rady Miejskiej oraz kierownictwa MOPS: Małgorzata Kędzior, dyrektor i jej zastępca Marzena Socha.

Spotkanie rozpoczęła Halina Cholewa, kierownik DDP, przedstawiając historię Światowego Dnia Chorego, święta stosunkowo młodego, lecz jakże ważnego dla ludzi dotkniętych chorobami i bólem. – Głównym przesłaniem Jana Pawła II było zwrócenie szczególnej uwagi na ludzi chorych. Zapewnienie im lepszej opieki oraz dowartościowanie ich w sferze duchowej i materialnej – powiedziała.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenzo Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Święto jest obchodzone corocznie 11 lutego, kiedy to kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego odbywają się co roku w innym sanktuarium maryjnym na świecie. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od kilku lat. Zawsze z udziałem przedstawicieli władz samorządowych miasta.

Mariusz Trojan mówił o uszlachetniającym cierpieniu, którego najpełniej doświadczaliśmy na przykładzie Papieża Jana Pawła II. Zresztą każdy człowiek w różnych okresach swojego życia zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymi i związanym z tym cierpieniem i bólem.

Małgorzata Kędzior życząc wszystkim zebranym, jak najlepszego zdrowia podkreśliła zaangażowanie władz samorządowych w tworzenie i funkcjonowanie placówek pomocowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej m.in. Domu Dziennego Pobytu, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Seniora.

W czasie spotkania uczestnicy zajęć w placówkach MOPS czytali swoje ulubione wiersze oraz śpiewali piosenki. Wszyscy bawili się doskonale, zapominając na ten czas o samotności i chorobach. (aj)Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.