bilboard_900x200

Firma Oponiarska Dębica S.A. wśród największych polskich eksporterów

Autor: | Dodano: środa, 26 Październik, 2011


Według rankingu dziennika Rzeczpospolita Firma Oponiarska Dębica S.A. znalazła sie w gronie wśród największych polskich eksporterów.

Dębica, 26 października 2011 r. – Firma Oponiarska Dębica S.A. – z wielkością eksportu wynoszącą 75,7 proc. całości wartości sprzedaży w 2010 roku – należy do grona 30-stu największych polskich eksporterów według rankingu przygotowanego przez dziennik Rzeczpospolita. Spółka awansowała również w zestawieniu ogólnym największych polskich przedsiębiorstw aż o 44 miejsca, z pozycji 213 w 2009 roku na miejsce 169 w 2010 roku.

Firma Oponiarska Dębica S.A. osiągnęła przychody w 2010 roku w wysokości niemal 1.8 mld zł, z czego blisko 1.4 mld zł pochodziło z eksportu. W 2010 roku łączne przychody ze sprzedaży za granicą największych eksporterów z „Listy 2000” Rzeczpospolitej wyniosły 216,6 mld zł. Przeciętnie wartość eksportu wzrosła w minionym roku o 17 proc. w stosunku do 2009 r.

„Wysoka pozycja Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. wśród polskich eksporterów została osiągnięta przede wszystkim dzięki ścisłej współpracy z naszym strategicznym udziałowcem, firmą Goodyear, której spółki obecne na wszystkich kontynentach zaopatrują się w wysokiej jakości opony produkowane w Dębicy. Tak dobry wynik jest również efektem konsekwentnie realizowanej strategii zarządzania Spółką, u podstaw której leżą efektywność kosztowa oraz inwestycje w produkcję opon do nowoczesnych pojazdów osobowych i ciężarowych” – powiedział Jacek Pryczek, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Kluczową pozycję w rankingu eksporterów zajęły firmy motoryzacyjne lub pracujące dla przemysłu motoryzacyjnego. Osiągnięte wyniki finansowe wskazują, że wartość wyekspediowanych za granicę wszystkich produktów tego przemysłu, a więc części i akcesoriów, komponentów, gotowych samochodów oraz silników, przekroczyła 17 mld euro, co oznacza, że cała branża poprawiła swoje wyniki w 2010 roku. Przewiduje się, że w 2011 roku sektor ten również odnotuje wzrost eksportu.

Ranking eksporterów jest kolejnym, w którym znalazła się Firma Oponiarska Dębica S.A. W rankingu 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej „Europa 500” dziennika Rzeczpospolita, Spółka zajęła 449. pozycję. O rosnącej pozycji przedsiębiorstwa w skali całego kraju świadczą także wnioski z analizy tegorocznego rankingu „Lista 500” dziennika Rzeczpospolita. Firma Oponiarska Dębica S.A. zajęła w nim 37. lokatę pod względem udziału eksportu w całości sprzedaży. Z kolei w zestawieniu pięciuset największych polskich przedsiębiorstw w 2010 roku, opublikowanym przez tygodnik Polityka, T.C. Dębica S.A. zdobyła tytuł lidera branży oponiarskiej, potwierdzając tym samym rosnącą przewagę nad konkurentami, którzy zajęli niższe lokaty niż przed rokiem.

W dorocznym rankingu ,,Złotej Setki” Podkarpacia, dębicki producent opon został liderem eksportu w zestawieniu największych przedsiębiorstw regionu oraz zdobył wyróżnienie w kategorii kapitalizacja spółki, wielkość zatrudnienia oraz udział eksportu w sprzedaży.

Wśród 100 największych przedsiębiorstw regionu, dębicka Spółka uplasowała się na 5. pozycji w ogólnej klasyfikacji. Wśród „Złotych Dziesiątek” najlepszych firm regionu, Firma Oponiarska Dębica S.A. została doceniona aż w czterech kategoriach plebiscytu. Po raz dziesiąty z rzędu Spółka obroniła tytuł lidera eksportu, drugie miejsce zdobyła w kategorii najwyższa kapitalizacja giełdowa na koniec 2010 roku, a trzecią pozycję pod względem wielkości zatrudnienia. Szóste miejsce zostało przyznane Firmie za udział eksportu w sprzedaży Spółki. Zestawienie przedsiębiorstw w ujęciu regionalnym pokazuje, że dębicki producent opon należy do trzech najbardziej zyskownych firm na Podkarpaciu, a pod względem przychodów zajmuje czwarte miejsce.

Firma Oponiarska Dębica S.A. jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i dostawczych. Od 1995 roku inwestorem strategicznym w Spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company. Firma produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava. Sprzedaje swoje produkty w Polsce i 60 krajach na sześciu kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, USA i Brazylii.

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.