bilboard_900x200

Czy warto korzystać z biura nieruchomości?

Autor: | Dodano: środa, 01 Czerwiec, 2011

Jeśli pragną Państwo sprzedać działkę czy mieszkanie lub przeciwnie – kupić – warto w takiej sytuacji skorzystać z usług biura nieruchomości. Dobry wybór, może przyspieszyć transakcję. Nie należy wybierać biura pośrednictwa przypadkowo.
Na początku przytoczę kilka faktów. Mianowicie zgodnie z Ustawą o Gospodarce Nieruchomościami, nie każdy może prowadzić działalność w tym zakresie. Pośrednikiem jest osoba, która posiada licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy, a swoją pracę wykonuje zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, standardów zawodowych i zasad etyki zawodowej, ochrony interesu swoich klientów.

Zgodnie z w/w Ustawą pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów nabycia, zbycia, najmu, bądź dzierżawy – różnego rodzaju praw do Nieruchomości Rzeszów. Pośrednik po przyjęciu oferty, powinien wykonać opis, sfotografować nieruchomość, zamieścić ofertę na swojej stronie internetowej, oraz podjąć działanie w sferze promocji i reklamy danego ogłoszenia. Co ważne, pośrednik ma prawo wglądu oraz pobierania odpowiednich odpisów, wypisów i zaświadczeń zawartych m.in. w księgach wieczystych, planach miejscowych itp. Taka wykwalifikowana osoba może również okazać się przydatna podczas zawarcia umowy przeniesienia prawa własności w Kancelarii Notarialnej, gdyż jego uwagę skupia się na poprawność zapisów aktu notarialnego.

Nie musimy korzystać, z wszystkich wyżej wymienionych czynności. Dokładny zakres czynności określa umowa pośrednictwa. Warto, by Państwo byli świadomi za co i ile płacą.

Na koniec kilka porad, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze Pośrednika:
1. Na stronie internetowej i na wizytówkach powinny znajdować się dane identyfikacyjne biura i właściciela
2. W siedzibie biura w widocznym miejscu powinien znajdować się certyfikat ubezpieczenia oc oraz świadectwo nadania licencji
3. Należy zwrócić uwagę na oferty danego biura, jak są opisywane, jakiej jakości fotografie, filmiki video, w jakich mediach, na jakich portalach są ogłaszane oferty i samo biuro

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.