bilboard_900x200

Archiwalne fotografie miasta Dębica

Autor: | Dodano: wtorek, 03 Maj, 2011


Źródło fot. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej


Na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego można znaleźć prototypowy projekt na miarę XXI wieku. Pod hasłem Dębica obejrzeć można fotografie archiwalne Dębicy. Jest ich aktualnie 77. Redakcja Dębiczanina zachęca do obejrzenia: Kliknij aby zobaczyć zdjęcia

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest to centralne archiwum państwowe powstałe na początku 2008. Jest ono odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych. NAC jest kontynuacją istniejącego od 1955 Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Podstawowymi zadaniami NAC są: archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym dokumentów elektronicznych, archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych, udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także on-line. Twórcą tej instytucji i jej pierwszym dyrektorem jest dr Nikodem Bończa-Tomaszewski, historyk, filozof i publicysta, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie również obronił doktorat.

Narodowego Archiwum Cyfrowe gromadzi pod jego kierownictwem opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. W zbiorach NAC znajduje się około:14 milionów zdjęć, 30 tysięcy nagrań dźwiękowych, 2 tysiące filmów. Liczba zasobów NAC szybko rośnie.

Wpisane w wyszukiwarce hasło Dębica daje 77 obiektów. Dużo zdjęć obrazuje wizytę prezesa ZSL Stanisława Gucwy w dębickich Zakładach Mięsnych w 1976 roku. Są tutaj także zdjęcia przedwojenne np.: defilada uczniów Powiatowej Szkoły Mechanicznej z Ilustrowanego Kuriera Codziennego, grupa uczennic w strojach ludowych na dachu pałacu prasy w Krakowie tez z IKC-a, bieg myśliwski 5 pułku strzelców konnych, uroczystość poświęcenia pomnika na grobie pisarza Jerzego Żuławskiego, Fabryka Gum Jezdnych „Stomil”, targ w 1932 roku. budynek kina, stadnina koni. Znaleźć można również zdjęcia z okresu okupacji niemieckiej np.: święto sportu w policji w 1942 roku – widoczni hitlerowscy żołnierze w mundurach i mecz piłkarski, wystawa rolnicza z 1943 roku.

W sumie bardzo interesująca strona, nie tylko dla dębiczan. Dla tych ostatnich jednak jej wartość mogą obniżać bardzo nieprecyzyjne (niestety, to eufemizm) podpisy zdjęć. (aj)


Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Komentarze Facebook
Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.